Najgroźniejsi wrogowie, z którymi musimy walczyć są w nas...
Witam.
Nie znalaz³em konkretnej odpowiedzi na pytanie na które szukam odpowiedzi. Poniewa¿ chcia³bym mieæ kraby w akwarium z rybkami. Ogólnie wiem, ¿e warunki moim akwarium s± ok. Jedyne co znalaz³em tak na prawdê to mnóstwo powtarzaj±cego siê pytania odno¶nie trzymania ryb i krabów, a nie do koñca to mnie nurtuje.
Moje pytanie brzmi: czy i ewentualnie jakie gatunki krabów s³odkowodnych s± ca³kowicie wodne i nie jest im niezbêdny "suchy l±d"?
Chodzi o wzglêdy czysto praktyczne. Akwarium jest biotopu Malawi (pyszczaki) i takim chcia³bym je pozostawiæ. Co prawda mogê "zbudowaæ" jaki¶ l±d ze ska³y, ale trochê siê obawiam takiej konstrukcji przy 375 litrów i 50 cm wysoko¶ci.
Dodatkowe moje pytanko to czym konkretnie zabezpieczyliby¶cie pokrywê akwariow± przez ucieczk±? Wiadomo, rybki = parê prostych mo¿liwo¶ci ucieczki dla kraba.
Wydajê mi siê, ¿e wszystkie kraby, które mo¿na kupiæ w Polsce potrzebuj± choæ trochê l±du. Krab Mangrowy potrzebuje go najmniej. Wystarczy jaki¶ korzeñ wystaj±cy pond lustro wody, b±d¼ ska³ka która jest trochê wynurzona. A poza tym owe kraby, chyba jako jedyne nie atakuj± rybek i mog± z nimi ¿yæ bez problemu.
Z tego co wiem niektórzy przyklejaj± pokrywa ta¶m± do akwarium, by zabezpieczyæ j± przed podnoszeniem przez kraba.
Pokrywa jest aluminiowa i bezpo¶rednio pod ni± s± podwieszone 3 ¶wietlówki wraz z belkami, w sumie nie jest to lekkie (w koñcu to nie ABS) i akurat tutaj ¶miem w±tpiæ ¿eby krab da³ sobie z tym radê
Trochê precyzuj±c, akwarium ma wymiary 150 d³. 50 szer. 50 wys. (cm) ze szk³a 1cm. Pokrywa to pe³ne aluminium o wysoko¶ci nad lustrem wody oko³o 9,5 cm.
Teraz tak. Powiedzmy, ¿e uda siê u³o¿yæ z kamieni co¶ w rodzaju wyspy lekko nad lustro wody. Ile miejsca potrzebuje taki krab a w zasadzie kilka sztuk? Jak dok³adnie jest z tym l±dem? Czy faktycznie ma to byæ powierzchnia ca³kowicie ponad wod± czy mo¿e byæ te¿ taka, aby krab móg³ wystawiæ ³eb ponad lustro wody? Pytam, bo jak wy¿ej poda³em, miejsca nie jest zbyt wiele, ¶wiat³o jest dos³ownie z 2-3 cm ponad wod±.
Tak my¶la³em nad kupieniem w przybli¿eniu 4-5 sztuk. Czy mo¿e sugerowali by¶cie jak±¶ inn±, sensowniejsz± liczbê?
Co do krabów Mangrowych to czy:
- jedz± ¿ywe ro¶liny i/lub uszkadzaj± je
- czy pyszczaki (tak¿e m³ode) nie dadz± siê zje¶æ przypadkiem? (dla mniej zorientowanych: to ryby oko³o 10cm, do¶æ ¿ywotne, ciekawskie, terytorialne, pielêgnice)
- czy temperatura 26-27 bêdzie odpowiednia dla nich?
- gdzie¶ wyczyta³em, ¿e chodzi o to aby krab móg³ oddychaæ powietrzem atmosferycznym, natomiast znalaz³em gdzie¶ info, ¿e ponoæ jest mo¿liwe ¿e nie bêdzie takiej potrzeby je¿eli woda bêdzie bardzo dobrze natleniona. Czy to prawda?
- czy odleg³o¶æ ¶wietlówek od lustra wody nie bêdzie dla kraba za ma³a aby móg³ siê czuæ dobrze? Trochê siê one nagrzewaj± i nad wod± na pewno temperatura bêdzie wy¿sza.
- czy wzglêdem zabezpieczenia dziur w pokrywie zda³a by egzamin np. plastikowa moskitiera? To do¶æ gruby materia³ a wielko¶æ otworów idealnie by siê nada³ anie hamuj±c przy tym wymiany gazowej w samym akwarium.
Dziêki za wszelkie informacje. Prawdê mówi±c jako¶ ciê¿ko znale¼æ konkretne informacje na temat krabów ju¿ nie mówi±c o czym¶ pokroju katalogu czy bazy wiedzy na ten temat. Morskie siê znajd±, ale ze s³odkowodnymi ju¿ jest k³opot
Odpowiem na pytania i dam kilka rad:
-Mo¿e siê zdarzyæ podgryzanie, kraby lubi± uzupe³niaæ witaminy korzeniami i ro¶linami.
-Kraby s± dosyæ ³agodne, nie powinny sprawiaæ problemów. Oczywi¶cie piszê tylko nie powinny, zawsze mo¿e siê trafiæ jaki¶ agresywniejszy krab.
-Tak.
-Kraby mog± oczywi¶cie oddychaæ je¶li masz napowietrzacz.
-O tym zaraz napiszê na dole.
-Te¿ na dole.
Nie kombinuj nic z suchym l±dem. Kraby te na prawdê nie potrzebuj± tego. Du¿o wa¿niejsze s± kryjówki. Wygoogluj w necie informacje o krabie têczowym. To jest podobne zwierze, rózni siê tylko tym, ¿e nie jest trzymane w grupach, potrzebuje l±du, jest wiêkszy, agresywniejszy i d³uzej zyje.
Pozdrawiam i napisz szybko na co siê decydujesz.
W zasadzie wszystkie moje obawy dotyczy³y potrzeby czê¶ci l±dowej. Skoro to, jak siê okazuje, nie jest niezbêdne to kraby do boju.
Zbiornik dzia³a³ (jest w trakcie przebudowy) i bêdzie dzia³a³ z sumpem. To daje ju¿ sporo. Dodatkowo bêdzie w sumpie wydajny brzêczyk z 2 kamieniami. Przy przerybionym zbiorniku rybki ani my¶la³y siê zachowywaæ jakby im czego¶ brakowa³o. Jeszcze sama pompa z sumpa jest na tyle mocna, ¿e powierzchnia wody to praktycznie jedna fala i z wymian± gazow± ¿adnego problemu.
Ryby s± ¿wawe i potrafi± nie¼le siê ganiaæ, tak, ¿e ledwo mo¿na zobaczyæ co siê dzieje. Przypuszczam, ¿e krab ewentualnie upoluje albo bardzo ma³e osobniki, chore lub ju¿ nie tak ruchliwe z racji wieku. Có¿, selekcja robi swoje, a prawdê mówi±c to mi to na rêkê, natura zrobi to co ja bym musia³.
Trochê martwi mnie aspekt ro¶lin. Przypuszczam, ¿e przy poprawnym karmieniu bêdzie ok, wiêc i te w±tpliwo¶ci mam zdecydowanie mniejsze. Jest te¿ opcja, ¿e Anubiasy im nie do koñca posmakuj±.
Jak wspomnia³em akwarium jest w przebudowie, ale poni¿ej fotka poprzedniej aran¿acji. Przysz³a bêdzie podobna ale bardziej rozbudowana z prawej strony z lekkim obni¿eniem na ¶rodku. Ska³a u³o¿ona tak, aby by³o miejsc jak najwiêcej dla ryb i przede wszystkim ma³ych. S±dzê ¿e i krabom bêdzie to odpowiada³o.
Jeszcze mam pytanie co do ilo¶ci, tak 4 lub 5 sztuk bêdzie ok?
Z krabami jest tak jak z rybkami, i z kazdymi innymi zwierzetami zreszta. Beda sobie przez jakis tam czas dawaly rade w niesprzyjajacych warunkach, ale nie bedzie to zywot szczesliwy i padna przedwczesnie. Krab mangrowy potrzebuje zasolonej wody. Przezyje w slodkiej wodzie jakis czas, ale predzej czy pozniej zacznie chorowac i padnie. Kraby mangrowe w naturze, spedzaja wiekszosc czasu na ladzie w okolicach wody, na korzeniach itd, a do wody wchodza co jakis czas. W akwarium, bez dostepu do ladu tez przezyja, ale po prostu beda sie meczyc. Wybacz moja bezposredniosc, ale zapytam, po co ci te kraby w akwarium? Bo ladnie wygladaja? Warunki jakie proponujesz nie sa odpowiednie dla krabow wiec zanim je nabedziesz, zastanow sie, czy aby na pewno bedzie ci sprawialo satysfakcje hodowanie zwierzat, ktore sie najnormalniej w swiecie mecza na twoich oczach. Odnosnie roslin. Kraby zwykle je skubia, niezaleznie od jakosci karmienia. One jedza caly czas, wiec jak juz zjedza to co im dasz, to beda obgryzac to co maja pod "reka".
Thepueblo, mam od jakiego¶ czasu dwa kraby Mangrowe w akwarium 25l. W akwa jest filtr z deszczowni±, a do tego napowietrzacz w³±czany na noc, mimo to kraby i tak szukaj± l±du, wspinaj±c siê po ro¶linkach, wê¿yku od napowietrzacza i grza³ce na górê. Po kilku dniach obserwacji do³o¿y³am do akwarium 2 ga³êzie, po których mog± siê teraz wspinaæ i wystawaæ ponad taflê wody. S± na tyle ciekawskie, ¿e staraj± siê nawet czepiaæ folii spo¿ywczej (wy³o¿ona zamiast odb³y¶nika) i po niej chodziæ, zwiedzaj±c przy tym pokrywê. Dziêki temu stwierdzam, ¿e kraby potrzebuj± jednak l±du. Ja u siebie postanowi³am obni¿yæ dodatkowo jeszcze trochê poziom wody.
Je¶li chodzi o podskubywanie ro¶lin, bez wzglêdu na to czy maj± pod pyszczkiem jedzenie czy te¿ nie, podskubuj± wszystko co siê da, bez ró¿nicy czy to mech, czy ro¶linka li¶ciasta, natomiast jest to bardzo delikatne i na pewno nie zjedz± wszystkiego
Czyta³am ju¿ bardzo du¿o o mangrowcach, przeszuka³am naprawdê sporo i szczerze przyznam, ¿e nigdzie nie spotka³am siê z tym, ¿e nale¿y trzymaæ je w zasolonej wodzie.
Przy okazji chcia³am siê przywitaæ, poniewa¿ jest to mój pierwszy post na forum
Pomijajac wszystkie juz wspomniane minusy Twojego projektu, dodam jeszcze, ze zakup 4-5 krabow, przy tak malej powierzchni ladowej to jest totalne nieporozumienie. Kraby, a juz szczegolnie kraby mangrowe, to zwierzeta terytorialne. Beda konkurowac o terytorium ladowe i wierz mi, nie chcialbys ogladac efektow tej konkurencji...
@fidi89: nie wiem w takim razie, gdzie Ty tych informacji szukales, bo krab mangrowy, to jest bezdyskusyjnie gatunek slonowodny (0.005 - 0.010pp) i wiekszosc zrodel na temat tego garunku tak wlasnie podaje. A to, ze w sklepach zoologicznych sprzedaje sie je jako kraby slodkowodne, to inna sprawa i nie dziwota, bo tak sie latwiej sprzedaja. Nie kazdy ma ochote zakladac akwarium slonowodne, a krab przeciez przezyje tych pare miesiecy w slodkiej wodzie jako ciekawy dodatek do rybek...
@Crap! jestem kobiet± Szuka³am w ro¿nych miejscach, nie mam informacji z ¿adnego sklepu, nie przesadzajmy. Nawet tu na forum s± wpisy o s³odkiej wodzie, co prawda nie jestem ¿adnym znawc±, ale naprawdê nie wyssa³am sobie tego z palca. Zastanawiam siê czy my w ogóle mówimy o tych samych krabach bo id±c dalej, s± to chyba jedne z nielicznych, je¶li nie jedyne (proszê doprecyzowaæ je¶li kto¶ dok³adnie wie), które s± stadne i ¿yj± ze sob± w zgodzie.
Hmmm...
@Crap! Jakie ¼ród³a? Prawdê mówi±c nie znalaz³em tego kraba pod kategori± "s³onowodny". Pomijaj±c fakt, ¿e stê¿enie soli o którym piszesz raczej jest s³onawowodne ni¿ s³onowodne (oko³o 35gram na litr, 1,025 gêsto¶æ wody - je¿eli o to chodzi³o) a to te¿ jest ró¿nica. Potwierd¼ swoje informacje ¼ród³ami o których piszesz, bêdê wdziêczny.
@fidi89 Dziêki za info. Domy¶lam siê, ¿e w naturze maj± l±d i dlatego te¿ szukaj± go i w akwarium, nie dziwi mnie to, pytanie tylko czy jest im potrzebny z przyzwyczajenia czy te¿ potrzeby. Informacje na ten temat te¿ s± jakie¶ rozsypane i trudno co¶ sensownego z tego posk³adaæ. Wiem, ¿e czê¶æ gdzie mog³yby wyj¶æ i "pobiegaæ" jest wskazana. Nie chcia³bym jednak obni¿aæ poziomu wody - estetyka. Z tej naturalnej potrzeby l±dy postaram siê stworzyæ czê¶æ l±dow± i wtedy zobaczymy jaka bêdzie ostateczna decyzja, mo¿e to byæ trudne.
Co do ro¶lin, to tak przypuszcza³em. Skoro s± tak na prawdê wszystko¿erne to i ro¶liny podsukubi±, có¿, pozostaje siê liczyæ z ewentualnymi stratami.
Teraz widzicie. Informacje które znalaz³em s± totalnie oderwane i z reszt± pokrywaj± siê z waszymi wypowiedziami. Jedni twierdz±, ¿e ten krab nie potrzebujê koniecznie l±du kolejni, ¿e bêdzie siê biedak mêczy³. Oczywi¶cie, chcia³bym kraba ze wzglêdów i estetycznych i s±dzê, ¿e urozmaici to moje akwarium, akurat o takich rzeczach siê nie dyskutuje. Dyskusji podlega, i tego w³a¶nie oczekujê, jako¶æ ich ¿ycia w takich a nie innych warunkach, tj. które chce im stworzyæ.
@Crap! piszesz o terytorialnych zachowaniach na l±dzie. Ile Twoim zdaniem taka liczba krabów powinna mieæ powierzchni aby by³o to na tyle bezpieczne aby siê zwierze nie pozabija³y albo powa¿nie uszkadza³y? Co z zachowaniami w wodzie, te¿ s± terytorialne?
Nasuwa mi siê pytanie, czy przez czê¶æ l±dowa wszyscy zgodnie rozumiecie czê¶æ akwarium ca³kowicie ponad wod± aby krab w ca³o¶ci móg³ byæ ponad lustrem czy te¿ jest mo¿liwa czê¶æ zaraz poni¿ej poziomu wody aby móg³ wystawiæ ³epek? Pytanie mo¿e trochê kretyñskie ale zawsze warto zapytaæ.
Nie ma za co. Sprzedawca przy kupnie mówi³, ¿e kraby powinny chocia¿ raz na dzieñ mieæ mo¿liwo¶æ zaczerpniêcia powietrza z l±du ile w tym prawdy ciê¿ko mi powiedzieæ, ale widaæ, ¿e lubi± siedzieæ nad wod± lub tak pó³ na pó³.
Co do ¼róde³ o warunkach wody (nie wiem czy mogê tutaj ot tak wkleiæ linki wiêc skopiujê z kilku):
Nazwy polskie ograniczaj± siê do "krab s³odkowodny" lub "krab mangrowy" co jednak niewiele nam mówi...
Krab mangrowy (Sesarma Mederi) syn.: krab s³odkowodny, krab akwarystyczny
Krab mangrowy jest podobny do kraba têczowego, tylko ma trochê inny g³owotu³ów. Krab mangrowy jest s³odkowodny.
To jest jak najbardziej krab mangrowy. Mangrowy oznacza po prostu s³odkowodny.
Je¶li chodzi o terytorialne zachowania to u siebie ich nie zauwa¿y³am, nie licz±c sytuacji kiedy jeden drugiemu chcia³ wej¶æ na g³owê stuknê³y siê nó¿kami i ka¿dy poszed³ w inna stronê - tyle.
@fidi89: tak, oczywiscie ze chodzi o wode slonawa, dlatego podalam stezenie dla informacji. Mowimy o krabach mangrowych, a te pochodza (jak nazwa wskazuje) z lasow mangrowych, a tam woda ma takie wlasnie zasolenie. I stad to sie wzielo. Zasolenie wody ma ogromny wplyw na metabolizm i wzrost kraba. Tak jak pisalam, przezyje i bez tej soli, ale to nie sa dla niego idealne warunki. Kraby mangrowe co prawda zyja w grupach, ale w naturze maja mozliwosc po pierwsze dobierac sie w tych grupach, a po drugie, w razie konfliktu moga sie po prostu oddalic. Do akwarium wpuszczasz przypadkowe kraby, ktore nie mialy mozliwosci dobrac sie dowolnie i nie maja tez mozliwosci poszukac sobie innego towarzystwa. Wiec jesli w tej grupie, pojawi sie krab bardziej agresywny, to fakt, ze sa to z natury zwierzeta stadne, nie przeszkodzi mu w zabiciu calej reszty.
@thepueblo: rozbieznosc w informacjach co do tego czy krab potrzebuje ladu czy nie, bierze sie wlasnie stad, ze wiele osob trzyma kraby mangrowe w akwarium z rybkami bez zadnego dostepu do ladu i te kraby potrafia w takich warunkach pewien czas przezyc. Co nie zmienia faktu, ze to nie sa warunki optymalne i nie maja nic wspolnego z tymi, w jakich kraby mangrowe zyja w naturze. Jesli chodzi o walki miedzy krabami, to o teren podwodny tez beda rywalizowac. Jesli bedziesz mial ich 5, i powiedzmy 2 wysepki, to jezeli 2 kraby beda chcialy w tym samym czasie wejsc na jedna z nich to bedzie wojna. To nie jest tak, ze te kraby musza raz dziennie lyknac powietrza. To nie o powietrze chodzi. One po prostu lubia spedzac czas na ladzie, tak samo jak w wodzie. Zwykle wyciagaja pokarm z wody zeby go sobie zjesc na ladzie itd. Jezeli upierasz sie przy wiekszej grupie, to nie kupuj wiecej niz jednego samca i kupuj kraby mozliwe jak najmlodsze i zeby byly tej samej lub bardzo podobnej wielkosci. Wtedy sa mniejsze szanse, ze jeden drugiego uzna za przekaske. Akwarium 375l to jest odpowiednia powierzchnia dla 4,5 krabow, ale i tak, zawsze musisz byc przygotowany na jakies straty. Co do informacji odnosnie zasolenia, to podaje ci tylko kilka sposrod wielu zrodel:
http://wrongcrowd.com/staticpages/index.php?page=crab
http://www.badmanstropicalfish.com/profiles/profile101.html
http://www.directtropicals.co.uk/index.php?main_page=product_info&products_id=419
Faktycznie co¶ jest z t± s³onaw± wod±, ale chyba te¿ nie tak do koñca. Hmm, chyba nie bez powodu krab nazywa siê 'Freshwater Red Clawed Crabs' z czego pierwsze s³owo oznacza oczywi¶cie s³odkowodny. Poza tym w 1 linku jest jeszcze, ¿e opinie na temat zasolenia s± ró¿ne, poniewa¿ w naturalnym ¶rodowisku tego kraba woda jest od s³odkich do brachicznych, które s± najczê¶ciej przy uj¶ciach rzek. Co prawda dalej jest dopisek, ¿e w niewoli najlepiej trzymaæ kraba w wodzie lekko s³onej. A tak naprawdê to dlaczego woda na bagnach/lasach mangrowych ma byæ (jest) s³ona?
dlaczego woda w lasach mangrowych ma byc slona lub slonawa? A no dlatego, ze lasy mangrowe=lasy namorzynowe...Okreslenie "freshwater" jest z tego powodu zupelnie nieadekwatne. Pod taka nazwa sprzedaje sie te kraby w sklepach zoologicznych, wlasnie po to, zeby akwarysci bez oporow kupowali je jako dodatek do akwariow slodkowodnych. Takich akwarystow jest zdecydowanie wiecej niz tych ktorzy maja akwaria slonowodne, wiec jest wieksza szansa, ze kraby szybko "zejda" ze stanu. Drugi powod, dla ktorego dodaje sie czasem przedimek "freshwater", to fakt, ze taka "freshwater" tez moze miec pewien stopien zasolenia, az do poziomu, w ktorym zaczyna sie "brackish" water. A poniewaz krab mangrowy nie zyje w morzu, wiec w zupelnie slonej wodzie, dla odroznienia, oraz dlatego, ze termin "brackish" jest malo znany posrod akwarystow amatorow, uzywa sie terminu "freshwater".
O. I teraz jestem w stanie prze³kn±æ pora¿kê informacyjn±. Poparcie ¼ród³em zawsze mile widziane i dziêkujê.
Wywody a'la "siê mêczy³y" raczej s± na poziomie dzieci i nie bardzo do mnie trafiaj± tak samo jak b³yskotliwe porady "dzieci nesotrady". Bez urazy, ale wolê stosowaæ zasadê ograniczonego zaufania.
Dziêkujê za wysi³ek udowadniaj±cy s³owa.
I teraz pora na lekkie rozczarowanie. Dok³adne wyja¶nienie pochodzenia i warunków (pomijaj±c typowy marketing) przynajmniej na ten gatunek siê nie zdecydujê. Potrzeba zasolenia Malawi definitywnie to wyklucza.
Pytanie w takim razie czy faktycznie istnieje gatunek kraba którego pochodzenie i warunki mu potrzebne by spe³nia³y moje oczekiwania? Inny gatunek, który mi wpad³ w oko to "Parathelphusa pantherina" (o ile to nazwa w³a¶ciwa), czy ten by³by odpowiedni, czy to kolejna "bzdura" mijaj±ca siê z realiami?
wlasnie tego kraba chcialem polecic.
Kraby tanganiki,sa w pelni wodne.nie potrzebuja ladu.wiec mysle ze sie nadadza
Ok, a czy znacie jakie¶ konkretne ¼ród³o odno¶nie tego gatunku?
Jak zwykle Pan gugiel znajduje jakie¶ strzêpy informacji.
Nie znalaz³em konkretnej odpowiedzi na pytanie na które szukam odpowiedzi. Poniewa¿ chcia³bym mieæ kraby w akwarium z rybkami. Ogólnie wiem, ¿e warunki moim akwarium s± ok. Jedyne co znalaz³em tak na prawdê to mnóstwo powtarzaj±cego siê pytania odno¶nie trzymania ryb i krabów, a nie do koñca to mnie nurtuje.
Moje pytanie brzmi: czy i ewentualnie jakie gatunki krabów s³odkowodnych s± ca³kowicie wodne i nie jest im niezbêdny "suchy l±d"?
Chodzi o wzglêdy czysto praktyczne. Akwarium jest biotopu Malawi (pyszczaki) i takim chcia³bym je pozostawiæ. Co prawda mogê "zbudowaæ" jaki¶ l±d ze ska³y, ale trochê siê obawiam takiej konstrukcji przy 375 litrów i 50 cm wysoko¶ci.
Dodatkowe moje pytanko to czym konkretnie zabezpieczyliby¶cie pokrywê akwariow± przez ucieczk±? Wiadomo, rybki = parê prostych mo¿liwo¶ci ucieczki dla kraba.
Wydajê mi siê, ¿e wszystkie kraby, które mo¿na kupiæ w Polsce potrzebuj± choæ trochê l±du. Krab Mangrowy potrzebuje go najmniej. Wystarczy jaki¶ korzeñ wystaj±cy pond lustro wody, b±d¼ ska³ka która jest trochê wynurzona. A poza tym owe kraby, chyba jako jedyne nie atakuj± rybek i mog± z nimi ¿yæ bez problemu.
Z tego co wiem niektórzy przyklejaj± pokrywa ta¶m± do akwarium, by zabezpieczyæ j± przed podnoszeniem przez kraba.
Pokrywa jest aluminiowa i bezpo¶rednio pod ni± s± podwieszone 3 ¶wietlówki wraz z belkami, w sumie nie jest to lekkie (w koñcu to nie ABS) i akurat tutaj ¶miem w±tpiæ ¿eby krab da³ sobie z tym radê
Trochê precyzuj±c, akwarium ma wymiary 150 d³. 50 szer. 50 wys. (cm) ze szk³a 1cm. Pokrywa to pe³ne aluminium o wysoko¶ci nad lustrem wody oko³o 9,5 cm.
Teraz tak. Powiedzmy, ¿e uda siê u³o¿yæ z kamieni co¶ w rodzaju wyspy lekko nad lustro wody. Ile miejsca potrzebuje taki krab a w zasadzie kilka sztuk? Jak dok³adnie jest z tym l±dem? Czy faktycznie ma to byæ powierzchnia ca³kowicie ponad wod± czy mo¿e byæ te¿ taka, aby krab móg³ wystawiæ ³eb ponad lustro wody? Pytam, bo jak wy¿ej poda³em, miejsca nie jest zbyt wiele, ¶wiat³o jest dos³ownie z 2-3 cm ponad wod±.
Tak my¶la³em nad kupieniem w przybli¿eniu 4-5 sztuk. Czy mo¿e sugerowali by¶cie jak±¶ inn±, sensowniejsz± liczbê?
Co do krabów Mangrowych to czy:
- jedz± ¿ywe ro¶liny i/lub uszkadzaj± je
- czy pyszczaki (tak¿e m³ode) nie dadz± siê zje¶æ przypadkiem? (dla mniej zorientowanych: to ryby oko³o 10cm, do¶æ ¿ywotne, ciekawskie, terytorialne, pielêgnice)
- czy temperatura 26-27 bêdzie odpowiednia dla nich?
- gdzie¶ wyczyta³em, ¿e chodzi o to aby krab móg³ oddychaæ powietrzem atmosferycznym, natomiast znalaz³em gdzie¶ info, ¿e ponoæ jest mo¿liwe ¿e nie bêdzie takiej potrzeby je¿eli woda bêdzie bardzo dobrze natleniona. Czy to prawda?
- czy odleg³o¶æ ¶wietlówek od lustra wody nie bêdzie dla kraba za ma³a aby móg³ siê czuæ dobrze? Trochê siê one nagrzewaj± i nad wod± na pewno temperatura bêdzie wy¿sza.
- czy wzglêdem zabezpieczenia dziur w pokrywie zda³a by egzamin np. plastikowa moskitiera? To do¶æ gruby materia³ a wielko¶æ otworów idealnie by siê nada³ anie hamuj±c przy tym wymiany gazowej w samym akwarium.
Dziêki za wszelkie informacje. Prawdê mówi±c jako¶ ciê¿ko znale¼æ konkretne informacje na temat krabów ju¿ nie mówi±c o czym¶ pokroju katalogu czy bazy wiedzy na ten temat. Morskie siê znajd±, ale ze s³odkowodnymi ju¿ jest k³opot
Odpowiem na pytania i dam kilka rad:
-Mo¿e siê zdarzyæ podgryzanie, kraby lubi± uzupe³niaæ witaminy korzeniami i ro¶linami.
-Kraby s± dosyæ ³agodne, nie powinny sprawiaæ problemów. Oczywi¶cie piszê tylko nie powinny, zawsze mo¿e siê trafiæ jaki¶ agresywniejszy krab.
-Tak.
-Kraby mog± oczywi¶cie oddychaæ je¶li masz napowietrzacz.
-O tym zaraz napiszê na dole.
-Te¿ na dole.
Nie kombinuj nic z suchym l±dem. Kraby te na prawdê nie potrzebuj± tego. Du¿o wa¿niejsze s± kryjówki. Wygoogluj w necie informacje o krabie têczowym. To jest podobne zwierze, rózni siê tylko tym, ¿e nie jest trzymane w grupach, potrzebuje l±du, jest wiêkszy, agresywniejszy i d³uzej zyje.
Pozdrawiam i napisz szybko na co siê decydujesz.
W zasadzie wszystkie moje obawy dotyczy³y potrzeby czê¶ci l±dowej. Skoro to, jak siê okazuje, nie jest niezbêdne to kraby do boju.
Zbiornik dzia³a³ (jest w trakcie przebudowy) i bêdzie dzia³a³ z sumpem. To daje ju¿ sporo. Dodatkowo bêdzie w sumpie wydajny brzêczyk z 2 kamieniami. Przy przerybionym zbiorniku rybki ani my¶la³y siê zachowywaæ jakby im czego¶ brakowa³o. Jeszcze sama pompa z sumpa jest na tyle mocna, ¿e powierzchnia wody to praktycznie jedna fala i z wymian± gazow± ¿adnego problemu.
Ryby s± ¿wawe i potrafi± nie¼le siê ganiaæ, tak, ¿e ledwo mo¿na zobaczyæ co siê dzieje. Przypuszczam, ¿e krab ewentualnie upoluje albo bardzo ma³e osobniki, chore lub ju¿ nie tak ruchliwe z racji wieku. Có¿, selekcja robi swoje, a prawdê mówi±c to mi to na rêkê, natura zrobi to co ja bym musia³.
Trochê martwi mnie aspekt ro¶lin. Przypuszczam, ¿e przy poprawnym karmieniu bêdzie ok, wiêc i te w±tpliwo¶ci mam zdecydowanie mniejsze. Jest te¿ opcja, ¿e Anubiasy im nie do koñca posmakuj±.
Jak wspomnia³em akwarium jest w przebudowie, ale poni¿ej fotka poprzedniej aran¿acji. Przysz³a bêdzie podobna ale bardziej rozbudowana z prawej strony z lekkim obni¿eniem na ¶rodku. Ska³a u³o¿ona tak, aby by³o miejsc jak najwiêcej dla ryb i przede wszystkim ma³ych. S±dzê ¿e i krabom bêdzie to odpowiada³o.
Jeszcze mam pytanie co do ilo¶ci, tak 4 lub 5 sztuk bêdzie ok?
Z krabami jest tak jak z rybkami, i z kazdymi innymi zwierzetami zreszta. Beda sobie przez jakis tam czas dawaly rade w niesprzyjajacych warunkach, ale nie bedzie to zywot szczesliwy i padna przedwczesnie. Krab mangrowy potrzebuje zasolonej wody. Przezyje w slodkiej wodzie jakis czas, ale predzej czy pozniej zacznie chorowac i padnie. Kraby mangrowe w naturze, spedzaja wiekszosc czasu na ladzie w okolicach wody, na korzeniach itd, a do wody wchodza co jakis czas. W akwarium, bez dostepu do ladu tez przezyja, ale po prostu beda sie meczyc. Wybacz moja bezposredniosc, ale zapytam, po co ci te kraby w akwarium? Bo ladnie wygladaja? Warunki jakie proponujesz nie sa odpowiednie dla krabow wiec zanim je nabedziesz, zastanow sie, czy aby na pewno bedzie ci sprawialo satysfakcje hodowanie zwierzat, ktore sie najnormalniej w swiecie mecza na twoich oczach. Odnosnie roslin. Kraby zwykle je skubia, niezaleznie od jakosci karmienia. One jedza caly czas, wiec jak juz zjedza to co im dasz, to beda obgryzac to co maja pod "reka".
Thepueblo, mam od jakiego¶ czasu dwa kraby Mangrowe w akwarium 25l. W akwa jest filtr z deszczowni±, a do tego napowietrzacz w³±czany na noc, mimo to kraby i tak szukaj± l±du, wspinaj±c siê po ro¶linkach, wê¿yku od napowietrzacza i grza³ce na górê. Po kilku dniach obserwacji do³o¿y³am do akwarium 2 ga³êzie, po których mog± siê teraz wspinaæ i wystawaæ ponad taflê wody. S± na tyle ciekawskie, ¿e staraj± siê nawet czepiaæ folii spo¿ywczej (wy³o¿ona zamiast odb³y¶nika) i po niej chodziæ, zwiedzaj±c przy tym pokrywê. Dziêki temu stwierdzam, ¿e kraby potrzebuj± jednak l±du. Ja u siebie postanowi³am obni¿yæ dodatkowo jeszcze trochê poziom wody.
Je¶li chodzi o podskubywanie ro¶lin, bez wzglêdu na to czy maj± pod pyszczkiem jedzenie czy te¿ nie, podskubuj± wszystko co siê da, bez ró¿nicy czy to mech, czy ro¶linka li¶ciasta, natomiast jest to bardzo delikatne i na pewno nie zjedz± wszystkiego
Czyta³am ju¿ bardzo du¿o o mangrowcach, przeszuka³am naprawdê sporo i szczerze przyznam, ¿e nigdzie nie spotka³am siê z tym, ¿e nale¿y trzymaæ je w zasolonej wodzie.
Przy okazji chcia³am siê przywitaæ, poniewa¿ jest to mój pierwszy post na forum
Pomijajac wszystkie juz wspomniane minusy Twojego projektu, dodam jeszcze, ze zakup 4-5 krabow, przy tak malej powierzchni ladowej to jest totalne nieporozumienie. Kraby, a juz szczegolnie kraby mangrowe, to zwierzeta terytorialne. Beda konkurowac o terytorium ladowe i wierz mi, nie chcialbys ogladac efektow tej konkurencji...
@fidi89: nie wiem w takim razie, gdzie Ty tych informacji szukales, bo krab mangrowy, to jest bezdyskusyjnie gatunek slonowodny (0.005 - 0.010pp) i wiekszosc zrodel na temat tego garunku tak wlasnie podaje. A to, ze w sklepach zoologicznych sprzedaje sie je jako kraby slodkowodne, to inna sprawa i nie dziwota, bo tak sie latwiej sprzedaja. Nie kazdy ma ochote zakladac akwarium slonowodne, a krab przeciez przezyje tych pare miesiecy w slodkiej wodzie jako ciekawy dodatek do rybek...
@Crap! jestem kobiet± Szuka³am w ro¿nych miejscach, nie mam informacji z ¿adnego sklepu, nie przesadzajmy. Nawet tu na forum s± wpisy o s³odkiej wodzie, co prawda nie jestem ¿adnym znawc±, ale naprawdê nie wyssa³am sobie tego z palca. Zastanawiam siê czy my w ogóle mówimy o tych samych krabach bo id±c dalej, s± to chyba jedne z nielicznych, je¶li nie jedyne (proszê doprecyzowaæ je¶li kto¶ dok³adnie wie), które s± stadne i ¿yj± ze sob± w zgodzie.
Hmmm...
@Crap! Jakie ¼ród³a? Prawdê mówi±c nie znalaz³em tego kraba pod kategori± "s³onowodny". Pomijaj±c fakt, ¿e stê¿enie soli o którym piszesz raczej jest s³onawowodne ni¿ s³onowodne (oko³o 35gram na litr, 1,025 gêsto¶æ wody - je¿eli o to chodzi³o) a to te¿ jest ró¿nica. Potwierd¼ swoje informacje ¼ród³ami o których piszesz, bêdê wdziêczny.
@fidi89 Dziêki za info. Domy¶lam siê, ¿e w naturze maj± l±d i dlatego te¿ szukaj± go i w akwarium, nie dziwi mnie to, pytanie tylko czy jest im potrzebny z przyzwyczajenia czy te¿ potrzeby. Informacje na ten temat te¿ s± jakie¶ rozsypane i trudno co¶ sensownego z tego posk³adaæ. Wiem, ¿e czê¶æ gdzie mog³yby wyj¶æ i "pobiegaæ" jest wskazana. Nie chcia³bym jednak obni¿aæ poziomu wody - estetyka. Z tej naturalnej potrzeby l±dy postaram siê stworzyæ czê¶æ l±dow± i wtedy zobaczymy jaka bêdzie ostateczna decyzja, mo¿e to byæ trudne.
Co do ro¶lin, to tak przypuszcza³em. Skoro s± tak na prawdê wszystko¿erne to i ro¶liny podsukubi±, có¿, pozostaje siê liczyæ z ewentualnymi stratami.
Teraz widzicie. Informacje które znalaz³em s± totalnie oderwane i z reszt± pokrywaj± siê z waszymi wypowiedziami. Jedni twierdz±, ¿e ten krab nie potrzebujê koniecznie l±du kolejni, ¿e bêdzie siê biedak mêczy³. Oczywi¶cie, chcia³bym kraba ze wzglêdów i estetycznych i s±dzê, ¿e urozmaici to moje akwarium, akurat o takich rzeczach siê nie dyskutuje. Dyskusji podlega, i tego w³a¶nie oczekujê, jako¶æ ich ¿ycia w takich a nie innych warunkach, tj. które chce im stworzyæ.
@Crap! piszesz o terytorialnych zachowaniach na l±dzie. Ile Twoim zdaniem taka liczba krabów powinna mieæ powierzchni aby by³o to na tyle bezpieczne aby siê zwierze nie pozabija³y albo powa¿nie uszkadza³y? Co z zachowaniami w wodzie, te¿ s± terytorialne?
Nasuwa mi siê pytanie, czy przez czê¶æ l±dowa wszyscy zgodnie rozumiecie czê¶æ akwarium ca³kowicie ponad wod± aby krab w ca³o¶ci móg³ byæ ponad lustrem czy te¿ jest mo¿liwa czê¶æ zaraz poni¿ej poziomu wody aby móg³ wystawiæ ³epek? Pytanie mo¿e trochê kretyñskie ale zawsze warto zapytaæ.
Nie ma za co. Sprzedawca przy kupnie mówi³, ¿e kraby powinny chocia¿ raz na dzieñ mieæ mo¿liwo¶æ zaczerpniêcia powietrza z l±du ile w tym prawdy ciê¿ko mi powiedzieæ, ale widaæ, ¿e lubi± siedzieæ nad wod± lub tak pó³ na pó³.
Co do ¼róde³ o warunkach wody (nie wiem czy mogê tutaj ot tak wkleiæ linki wiêc skopiujê z kilku):
Nazwy polskie ograniczaj± siê do "krab s³odkowodny" lub "krab mangrowy" co jednak niewiele nam mówi...
Krab mangrowy (Sesarma Mederi) syn.: krab s³odkowodny, krab akwarystyczny
Krab mangrowy jest podobny do kraba têczowego, tylko ma trochê inny g³owotu³ów. Krab mangrowy jest s³odkowodny.
To jest jak najbardziej krab mangrowy. Mangrowy oznacza po prostu s³odkowodny.
Je¶li chodzi o terytorialne zachowania to u siebie ich nie zauwa¿y³am, nie licz±c sytuacji kiedy jeden drugiemu chcia³ wej¶æ na g³owê stuknê³y siê nó¿kami i ka¿dy poszed³ w inna stronê - tyle.
@fidi89: tak, oczywiscie ze chodzi o wode slonawa, dlatego podalam stezenie dla informacji. Mowimy o krabach mangrowych, a te pochodza (jak nazwa wskazuje) z lasow mangrowych, a tam woda ma takie wlasnie zasolenie. I stad to sie wzielo. Zasolenie wody ma ogromny wplyw na metabolizm i wzrost kraba. Tak jak pisalam, przezyje i bez tej soli, ale to nie sa dla niego idealne warunki. Kraby mangrowe co prawda zyja w grupach, ale w naturze maja mozliwosc po pierwsze dobierac sie w tych grupach, a po drugie, w razie konfliktu moga sie po prostu oddalic. Do akwarium wpuszczasz przypadkowe kraby, ktore nie mialy mozliwosci dobrac sie dowolnie i nie maja tez mozliwosci poszukac sobie innego towarzystwa. Wiec jesli w tej grupie, pojawi sie krab bardziej agresywny, to fakt, ze sa to z natury zwierzeta stadne, nie przeszkodzi mu w zabiciu calej reszty.
@thepueblo: rozbieznosc w informacjach co do tego czy krab potrzebuje ladu czy nie, bierze sie wlasnie stad, ze wiele osob trzyma kraby mangrowe w akwarium z rybkami bez zadnego dostepu do ladu i te kraby potrafia w takich warunkach pewien czas przezyc. Co nie zmienia faktu, ze to nie sa warunki optymalne i nie maja nic wspolnego z tymi, w jakich kraby mangrowe zyja w naturze. Jesli chodzi o walki miedzy krabami, to o teren podwodny tez beda rywalizowac. Jesli bedziesz mial ich 5, i powiedzmy 2 wysepki, to jezeli 2 kraby beda chcialy w tym samym czasie wejsc na jedna z nich to bedzie wojna. To nie jest tak, ze te kraby musza raz dziennie lyknac powietrza. To nie o powietrze chodzi. One po prostu lubia spedzac czas na ladzie, tak samo jak w wodzie. Zwykle wyciagaja pokarm z wody zeby go sobie zjesc na ladzie itd. Jezeli upierasz sie przy wiekszej grupie, to nie kupuj wiecej niz jednego samca i kupuj kraby mozliwe jak najmlodsze i zeby byly tej samej lub bardzo podobnej wielkosci. Wtedy sa mniejsze szanse, ze jeden drugiego uzna za przekaske. Akwarium 375l to jest odpowiednia powierzchnia dla 4,5 krabow, ale i tak, zawsze musisz byc przygotowany na jakies straty. Co do informacji odnosnie zasolenia, to podaje ci tylko kilka sposrod wielu zrodel:
http://wrongcrowd.com/staticpages/index.php?page=crab
http://www.badmanstropicalfish.com/profiles/profile101.html
http://www.directtropicals.co.uk/index.php?main_page=product_info&products_id=419
Faktycznie co¶ jest z t± s³onaw± wod±, ale chyba te¿ nie tak do koñca. Hmm, chyba nie bez powodu krab nazywa siê 'Freshwater Red Clawed Crabs' z czego pierwsze s³owo oznacza oczywi¶cie s³odkowodny. Poza tym w 1 linku jest jeszcze, ¿e opinie na temat zasolenia s± ró¿ne, poniewa¿ w naturalnym ¶rodowisku tego kraba woda jest od s³odkich do brachicznych, które s± najczê¶ciej przy uj¶ciach rzek. Co prawda dalej jest dopisek, ¿e w niewoli najlepiej trzymaæ kraba w wodzie lekko s³onej. A tak naprawdê to dlaczego woda na bagnach/lasach mangrowych ma byæ (jest) s³ona?
dlaczego woda w lasach mangrowych ma byc slona lub slonawa? A no dlatego, ze lasy mangrowe=lasy namorzynowe...Okreslenie "freshwater" jest z tego powodu zupelnie nieadekwatne. Pod taka nazwa sprzedaje sie te kraby w sklepach zoologicznych, wlasnie po to, zeby akwarysci bez oporow kupowali je jako dodatek do akwariow slodkowodnych. Takich akwarystow jest zdecydowanie wiecej niz tych ktorzy maja akwaria slonowodne, wiec jest wieksza szansa, ze kraby szybko "zejda" ze stanu. Drugi powod, dla ktorego dodaje sie czasem przedimek "freshwater", to fakt, ze taka "freshwater" tez moze miec pewien stopien zasolenia, az do poziomu, w ktorym zaczyna sie "brackish" water. A poniewaz krab mangrowy nie zyje w morzu, wiec w zupelnie slonej wodzie, dla odroznienia, oraz dlatego, ze termin "brackish" jest malo znany posrod akwarystow amatorow, uzywa sie terminu "freshwater".
O. I teraz jestem w stanie prze³kn±æ pora¿kê informacyjn±. Poparcie ¼ród³em zawsze mile widziane i dziêkujê.
Wywody a'la "siê mêczy³y" raczej s± na poziomie dzieci i nie bardzo do mnie trafiaj± tak samo jak b³yskotliwe porady "dzieci nesotrady". Bez urazy, ale wolê stosowaæ zasadê ograniczonego zaufania.
Dziêkujê za wysi³ek udowadniaj±cy s³owa.
I teraz pora na lekkie rozczarowanie. Dok³adne wyja¶nienie pochodzenia i warunków (pomijaj±c typowy marketing) przynajmniej na ten gatunek siê nie zdecydujê. Potrzeba zasolenia Malawi definitywnie to wyklucza.
Pytanie w takim razie czy faktycznie istnieje gatunek kraba którego pochodzenie i warunki mu potrzebne by spe³nia³y moje oczekiwania? Inny gatunek, który mi wpad³ w oko to "Parathelphusa pantherina" (o ile to nazwa w³a¶ciwa), czy ten by³by odpowiedni, czy to kolejna "bzdura" mijaj±ca siê z realiami?
wlasnie tego kraba chcialem polecic.
Kraby tanganiki,sa w pelni wodne.nie potrzebuja ladu.wiec mysle ze sie nadadza
Ok, a czy znacie jakie¶ konkretne ¼ród³o odno¶nie tego gatunku?
Jak zwykle Pan gugiel znajduje jakie¶ strzêpy informacji.